Najwcześniejsze fotografie taneczne zbiegły się w czasie z wynalezieniem samej fotografii i datowane są na połowę XIX wieku. Właśnie wtedy statyczne pozy artystów – najczęściej tancerzy baletowych – zaczęły pojawiać się na dagerotypach. Na początku XX wieku fotografowie wykorzystywali nowo dostępne oświetlenie elektryczne i coraz lepsze technicznie aparaty do tworzenia bardziej wyrazistych zdjęć tancerzy. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku taniec nowoczesny rozwijał się jako awangardowa forma sztuki. Fotografowie, którzy również przesuwali granice swojej dyscypliny, zaczęli przedstawiać tancerzy w ruchu, używając eksperymentalnego oświetlenia i kompozycji.
Fotografia tańca to temat niezmiernie ciekawy ale już niekoniecznie łatwy. Oprócz dobrego sprzętu potrzebna jest jego sprawna i intuicyjna obsługa oraz zamysł tego jaki efekt chce się uzyskać. No i nie da się zdjęć tańca zrobić bez dobrej tancerki lub dwóch… a najlepiej całego zespołu. Niezwykle ważna jest komunikacja między fotografem a modelką/modelami tak by obie strony wiedziały jakiego efekty oczekują i na jaki efekt pracują. A efekty mogą być diametralnie różne od rozmycia ruchu po zatrzymanie w zupełnym zamrożeniu. No i jeszcze, żeby noga tancerki była obciągnięta jak trzeba, żeby palce były wyprostowane (nie jest to coś na co zwraca uwagę ktokolwiek oprócz Nich ale … 😉
Dobra fotografia taneczna łączy w sobie elementy portretu, fotografii akcji i fotografii wydarzeń. Posiadanie umiejętności czerpiących ze tych trzech dziedzin i łączenie ich zaprowadzi Cię daleko w fotografii tańca. Nie martw się jednak jeśli nigdy wcześniej nie fotografowałeś tańca. Zacznij od robienia zdjęć ludzi w ruchu wokół ciebie. Niezależnie od tego, czy członkowie Twojej rodziny tańczą w domu, czy znajomi się wygłupiają, czy dzieci z sąsiedztwa bawią się, wyjmij aparat i spróbuj zrobić im dobre zdjęcia. Zwróć uwagę na ich postawę, kompozycję, szczegóły i przede wszystkim na ruch.
Fotografia taneczna to współpraca między dwoma artystami, więc usiądź z tancerzem (czy ekipą, choreografem itp.) ze swojego zespołu, aby ustalić cele i oczekiwania. Zapytaj o podstawowe ujęcia potrzebne do uchwycenia określonego rodzaju tańca, niezależnie od tego, czy jest to jazz, czy hip-hop.
Konsultacja z tancerką/tancerzem będzie również kluczowa przy podejmowaniu decyzji o wyborze garderoby na sesję. Najważniejszym czynnikiem jest wybranie elementów, które pozwolą fotografowanej osobie poruszać się naturalnie na planie. Oni będą wiedzieć, co jest wygodne, a Ty będziesz wiedział, co dobrze wygląda przed kamerą, więc wspólnie zdecydujcie, jak tancerz się ubierze – buty do stepowania czy baletki? Trykot czy joggery? Kok czy kucyk? Lekkie, zwiewne tkaniny są zawsze popularne w fotografii tanecznej ze względu na możliwość oddania ruchu. Twoje wybory kolorów muszą również zależeć od lokalizacji i tła, ponieważ chcesz, aby tancerz wyróżniał się ze sceny.
Czas otwarcia migawki jest kluczowym składnikiem każdego niezapomnianego ujęcia tańca. Możesz iść w wielu różnych kierunkach. Po pierwsze, możesz użyć fotografii z długim czasem naświetlania, aby rozmyć tancerza i stworzyć marzycielską, abstrakcyjną atmosferę, gdy poruszają się po kadrze. Możesz też zrobić coś przeciwnego i zatrzymać tancerza w miejscu, w trakcie skoku lub w połowie gestu, z krótkim czasem otwarcia migawki. Wszystko zależy od Ciebie